Fluks dëshirash për një Dashuri – Rima Re

11059679_1687027348197908_7319392146493314614_n

 

Rima Re ka lindur në Indonezi.Ka mbaruar shkollën për infiermeri. Ka shkruar 3 libra me poezi dhe ka publikuar në 6 antologji të ndryshme në Singapor,Malajzi dhe Rumani.Është organizatore e antologjisë së Singaporit që do të promovohet në Festivalin që do të organizohet në 20-22 prill 2018.
Përktheu nga gjuha indoneziane në shqip Marjeta Shatro

Dëshira ime

Nuk ka dëshirë më të madhe në zemër,
në çastet e vetmisë ,kur vjen përhumbur,
Ëmbël t’i përsëris,
më të bukurat kujtime,
momentet tona së bashku.

Ndonëse…
Koha nuk do të kthehet kurrë,
ajo shkon dhe nuk ndalet.
Lë pas historitë e shkuara,
thellë në zemrën time.

Unë të këndoj,
edhe pse nuk je pranë meje,
kur kam nevojë për ty.
Ti vetëm ikën larg,
por zemra ime brenda të mban.

Dhe mos harro
lutjet e mia janë gjithmonë për ty!

 

Kerinduanku

Ada rindu terasa di hati ini
Di saat sepi datang menghantui
Andai dapatku mengulang semula
Kenangan manis yang terindah
Saat-saat kita bersama

Akan tetapi…
Waktu tidak akan pernah kembali
Berjalan dengan pantas kehadapan
Dan tak pernah berhenti
Meninggalkan kita semua
Kisah silam yang telah terlewati

Jauh di lubuk hatiku
Yang paling dalam
Aku mumerindukanmu
Aku menyanyangimu
Walaupun dirimu
Tidak pernah ada di sampingku
Di saat aku memerlukanmu
Kau malah pergi dan menjauh

Namun hati kecilku
Tetap menyayangimu
Dan selalu mengingatimu
Doaku selalu untukmu.

 

In albanian language

(Puisiku dalam bahasa Albania)

Unë të dua

Sytë e mi shkëlqejnë,
Kur të shohin ty.
Godasin thellë në zemrën tënde!
Jo vetëm me një fjalë,
por me gjithë shpirtin tim.

Duke të parë vetëm ty
Jam mjaft e lumtur.
Buzëqeshja jote e ëmbël,
buzët e tua janë si melhem
që shërojnë zemrën time
dhe mundin vetëbesimin tim.

Heshtja është rruga ime
dhe unë të kuptoj më mirë,
derisa me kohë do të përgjigjem,
me dashuri të sinqertë
si ajo e mbrëmshmja
që zgjati deri në agim.
Dashuria jonë do të shkëlqejë.
Kështu jam unë,mjaltë…

Të dua,
E them sinqerisht nga zemra.

26001412_2085804528320186_2312515840268525201_n

Aku Cinta Padamu

Mataku slalu berbinar bila melihatmu
Menembus jauh di relung hatimu
Aku tak sekedar berkata kata
Aku berkata dengan sepenuh jiwaku

Dengan melihatmu saja
Aku sudah cukup bahagia
Senyumanmu yang manis
Dan bibirmu bak buah delima
Selalu dapat meluluhkan hatiku
Dan mengalahkan keegoanku

Ketika diam adalah caraku
Agar aku lebih memahamimu
Hingga waktu yang akan menjawab semua itu
Atas cinta yang tulus
Yang kita semaikan semalam
Hingga sampai fajar menjelang
Cinta ini akan tetap bersinar
Begitulah adanya aku
sayang…
Aku cinta padamu
Kukatakan jujur dan tulus dari hatiku.

Jawaban puisi semalam
“pelangi di matamu”

12373240_1729654857268490_7092399158196664511_n

A Poet’s Mind 
Poetical brain wave
Chimerically avant-garde
Visionary ..
In succulent symphony
Pleasing..
In soulful melody
Picturesque..
Stimulating mellifluously
Tasty rich harmony..
In an exquisitely
Artistic calmness..
A poet’s mind
Charms……..
The way it should be
(Translated by Hj Harisharis Hj Hamzah.)
 26166592_2090147774552528_6792140025824383899_n
Be Good
Let us lend a hand
To all our friends
Be kind,
Be good women and men
Show them that we understand;
We must protect
We must respect
To all our friends
With kindness we must act
When they are troubled;
We help to repair
Show them that we care
If they are worried;
We hear and listen too
We help them through
Give them a smile,
Spend some time with them
For a while..
Be kind, be good
We give to our friend’s needs
And The Almighty
Will reward your deeds
Peace and love will live
For a friend in need
Is a friend indeed
 25398762_2080272435540062_1213345014355754452_n
 Twilight guests 
That night I want to get you
As a guest of mine
Although the wound wrapped around my body
I let her bleed and I surrendered
In my heart there is a feeling that never changes
Love never disappeared
Despite the fact
You never existed
When my tears fall into usury
I want you to know
That I always miss you
In laughter and tears
I want to see you happy
Even wounds and tears
It’s always in every step of our way
Tearful greetings in my prayers
May you always be in His protection
Aamin.
Rima Re
Doha Qatar
19012017

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>